sobota, 26 września 2015

Recenzja : Kto kogo?


Gra "Kto kogo? Czyli łańcuch pokarmowy" Jest grą karcianą dla 2-4 graczy.
Wedle wydawcy jedna rozgrywka trwa około 30 minut jednak z naszych relacji wynika, iż nie wymaga wcale tyle czasu dlatego jest grą lekką i szybką.

Tematyką gry jest jak sama nazwa wskazuje tworzenie łańcuchów pokarmowych. Przygotowanie do gry jest błyskawiczne, wystarczy przetasować karty i wyłożyć 4 z nich na stole (3 w wypadku gry dwuosobowej). Każdy z graczy otrzymuje na początku gry po 4 losowe karty będące jego ręką startową oraz 4 znaczniki w wybranym przez siebie kolorze.
Gracz podczas swej tury ma to wyboru jedną z pięciu dostępnych akcji:


1) Polowanie - czyli wyłożenie karty jako drapieżnika na jedną z już leżących na stole kart

2) Pożywienie - czyli usunięcie karty na którą zaczęliśmy polować w poprzednich rundach

3) Wycofanie - rezygnacja z polowania aby odzyskać swój znacznik

4) Wymiana - wymienienie karty na jedną ze znajdujących się w lesie (czyli na obszarze gry)

5) Pas - wymiana jednej z kart na ręce na wierzchnią kartę z talii

Gra kończy się w momencie gdy zabraknie kart do dobierania, a żaden z graczy nie będzie miał już możliwości wykonania żadnej akcji. Następuje wówczas podliczenie punktów (widocznych w górnym lewym rogu każdej karty) za upolowane zwierzęta i zjedzone rośliny.
Rozgrywka jest niezbyt skomplikowana i pozwala na szybkie wyjaśnienie zasad gdy jedna z osób już je zna. Pozwala to na wdrażanie nowych graczy nie przepadających za ciężkimi grami. Dodatkowo jako, nie wymaga ona poświęcenia zbyt wiele czasu, pozwoli to na grę niemal w każdej wolnej chwili, a szybki przebieg rundy nie wprowadzi nudy podczas oczekiwania na swoją kolej.

Gra świetnie sprawdzi się zarówno dla starszych graczy pragnących czegoś szybkiego i lekkiego w mechanice, jak i dla młodszych którym na podstawie gry można wyjaśnić zasady łańcucha pokarmowego jednocześnie ich nie nudząc dłuższymi przerwami w ich własnych rundach.


Co nam się spodobało w tej grze?

Przede wszystkim lekka tematyka, będąca odskocznią od cięższych i znacznie dłuższych gier. Bardzo istotnym w zakupie tej gry był również niewielki format pozwalający zabrać ją w każdą podróż czy nawet na spacer oraz jej niewielka cena (w granicach 25zł).

Co nam się nie spodobało w tej grze?

Na pewno jest to bardzo nieczytelna instrukcja która spowodowała, że pierwsze kilka gier było przeprowadzanych błędnie bądź "na wyczucie".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz