czwartek, 3 listopada 2016

Unboxing : The Others


The Others jest jednym z najnowszych tytułów od Guillotine Games. Asymetryczna, półkooperacyjna rozgrywka polega na stanięciu po jednej ze stron konfliktu jako reprezentant jednego z Grzechów, bądź jako członek drużyny F.A.I.T.H. mająca powstrzymać rozszerzające się zło i ostateczną apokalipsę. Tradycyjnie gra została zaopatrzona w masę świetnie wyglądających figurek i planszę składającą się z kilku elementów które można niemal dowolnie łączyć tworząc nie tylko przygotowane w grze scenariusze, ale i własne.

Po otwarciu pudełka od razu naszym oczom ukazuje się zarówno instrukcja jak i znajdujące się pod nią żetony oraz 'nieśmiało' wyglądająca największa figurka zapakowana w osobne pudełeczko.
Zasady opisane w książeczce są spisane w bardzo dobry i przejrzysty sposób, a grubość instrukcji (nieco ponad 40 stron) spowodowana jest między innymi sporą ilością grafik i przykładów. Warto również zwrócić na spis treści umieszczony na końcu który pozwala bardzo szybko odnaleźć jakąś zasadę w razie zapomnienia. Na ostatniej stronie umieszczono również skrót przygotowania oraz przebiegu rundy.


Kolejnym elementem który trafia w nasze ręce po zapoznaniu się z instrukcjami są wypraski z żetonami (około 90). Te posłużą podczas rozgrywki zarówno do wskazywania zagrożeń czy wykorzystanych akcji ale również jako żetony pomocy, neutralnych postaci oraz szybkiej podróży. Wszystkie zostały podzielone na 17 różnych typów.W odróżnieniu od innych tytułów z jakimi miałem styczność od tego wydawnictwa (a które w większym lub mniejszym stopniu były do siebie podobne) tym razem autorzy zdecydowali się na usunięcie scenariuszy z instrukcji i umieszczenie ich na siedmiu osobnych kartach które z jednej strony wyglądają ciekawie, z drugiej niestety zajmują dodatkowe miejsce (i to w zasadzie niemałe jak na ilość informacji jakie zawierają).


Karty te są dwustronne, a na swoim rewersie posiadają opis przygotowania mapy, oraz po dwa sugerowane warianty rozłożenia plansz. Same przygody zostały podzielone na trzy typy : "Terror" stawiający na bezpośrednią walkę, "Corruption" wymagający od graczy oczyszczanie miasta z zagrożeń oraz walkę z własną mroczną historię, a także "Redemption" podczas którego bohaterowie mają za cel ocalenie niewinnych.Do każdego z tych typów scenariuszy przygotowano niewielką osobną talię Apokalipsy która stopniowo będzie utrudniać zwycięstwo sił F.A.I.T.H. . Pośród kart znalazły się również te które będą wzmacniać oddziały "tych dobrych" oraz karty ich ciemnej historii wykorzystywane w scenariuszach "Corruption". Oba grzechy (czyli główni antagoniści) dostały odrębne talie po 12 kart każda.


Rozgrywka będzie się toczyć na mapach układanych spośród wybranych z dziesięciu 'kafli' obszarów. Każdy z nich reprezentuje jeden unikalny budynek dający graczom (zarówno tym 'dobrym' jak i 'złemu') różne ulepszenia i pomoce. Akcja gry będzie mieć miejsce nie tylko w samych budynkach, ale i na ulicach znajdujących się dookoła nich, a ostateczne ułożenie planszy powinno zapewniać około 20 pól na których może stanąć jakakolwiek z postaci (z jednej strony całkiem mało, ale podczas rozgrywki bywa że to i tak za dużo aby być wszędzie).Większość akcji (pomijając oczywistą walkę) będzie wiązać się z rzutami kośćmi. W The Others na szczęście nie jest to zwykła k6, a kostka o ściankach przystosowanych właśnie do tej rozgrywki. Zarówno siły ciemności jak i 'tych dobrych' otrzymają swój zestaw kości.Dosyć dużo elementów znajduje się w pudle, czas zatem przejść do tych najciekawiej wyglądających czyli wszelakich figurek. Na początek bohaterowie. W pudle otrzymujemy ich siedem (z czego jeden bohater posiada dwie figurki które stosuje zamiennie). Dla każdej z nich przygotowano kolorową podstawkę odpowiadającą 'klasie' postaci.Każdy bohater oczywiście posiada własną kartę postaci na której będzie zaznaczać utratę życia oraz 'corruption'. Planszetki zawierają także opis cechy specjalnej danej postaci. Karl na swą kartę specjalną nakładkę która zmienia opis jego cech po przemianie (z jednej strony ciekawie, że nie nadrukowano wszystkiego na jednej karcie co psułoby czytelność, z drugiej jednak 'nakładka' łatwo się przesuwa i jest dosyć cienka więc może szybko ulec uszkodzeniu).Do zaznaczania utraconego życia i zepsucia (ang. corruption) twórcy przekazali graczom świetnie wyglądające pionki (chociaż nie przewidzieli chyba wariantu czteroosobowego gdzie każda postać jest o krok od śmierci, ponieważ wówczas może zabraknąć 'serduszek')


Siły ciemności do swej dyspozycji otrzymały zaledwie dwa z siedmiu grzechów, Pychę oraz Lenistwo (na początku tytuł w pełnej wersji nazywał się 'The Others : 7 Sins', jednak ostatecznie "7 Sins" widnieje jedynie na dodatkowych zestawach z grzechami). Dodatkowy tor "Apokalipsy" będzie również ułatwiał z czasem rozgrywkę jednej ze stron (i wcale nie będą to bohaterowie).Zestaw każdego z grzechów składa się z sześciu abominacji, jednego kontrolera, oraz awatar samego Grzechu. Do pomocy jednak, gracz sił ciemności może wybrać jeden z trzech rodzajów akolitów.W wariancie podstawowym (czyli bez dodatków) do wyboru spośród akolitów otrzymujemy zestawy po sześć figurek, a są to : Lekarze, Bezdomni i Zakonnice.Dodatkową pomocą mogą okazać się członkowie "Hell's Club" czyli pięć dodatkowych postaci sił ciemności, które mogą pojawić się dzięki losowo dobieranym kartom Apokalipsy. Każda z tych postaci posiada swoją cechę specjalną która może spowodować sporo utrudnień.
Na koniec zostawiłem to co rzuca się jako jedna z pierwszych rzeczy po otworzeniu pudła. Figurka Pychy wygląda po prostu genialnie i jest chyba jednym z ciekawszych modeli jakie można spotkać w grach planszowych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz