czwartek, 3 grudnia 2015

Recenzja : Robot X

Gra Robot X jest niewielką grą karcianą dla 2-5 graczy której autorem jest Michel Baudion. Gra została wydana w Polsce przez wydawnictwo G3.

Podczas rozgrywki gracze rywalizują o miano najlepszego konstruktora robotów budując swoje roboty z kart wygranych podczas licytacji. Zwycięzcą zostaje osoba która na koniec gry zbuduje najlepszego (najwięcej punktowanego) robota. Na czym polega jednak sama rozgrywka?Grę rozpoczynamy od szybkiego przygotowania które polega naprzetasowaniu kart i rozłożeniu ich w czterech grupach :

 • kart podstawowych
 • kart dających dodatkowe punkty za wskazane części robota
 • kart dających dodatkowe punkty za wskazaną liczbę kolorowych gwiazdek
 • kart dających dodatkowe punkty za liczbę gwiazdek na poszczególnych kartach 
Po rozdzieleniu kart odkrywamy po wierzchniej karcie z trzech ostatnich stosów, rozdajemy graczom po siedem kart i jesteśmy gotowi do rozgrywki.
Każda tura gracza składa się z dwóch obowiązkowych kroków :

1) Dobranie karty z wierzchu stosu kart podstawowych

2) Wykonanie jednej z poniższych akcji :

 •  Odłożenie karty do banku
Gracz może odłożyć do banku jedną ze swoich kart rewersem do góry. Od tej pory może ona być wykorzystywana jako waluta do licytacji lub na zakup kart bonusowych. Karta w banku warta jest 100, niezależnie od tego co wskazuje jej awers. W swoim banku gracz może posiadać maksymalnie 8 kart

 • Wystawienie karty do licytacji
Gracz może wystawić do licytacji jedną kartę z ręki przedstawiająca dowolny fragment robota. Wartość początkowa takiego fragmentu zawsze równa jest 100 i jest jednocześnie ofertą gracza wystawiającego. Pozostali gracze mogą ją przebić deklarując zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara kwoty wyższe o minimum 100 od poprzedniego gracza dopóki nie spasują wszyscy oprócz jednej osoby. Jeśli kartę zakupił inny gracz niż wystawiający, połowa zadeklarowanej kwoty trafia do banku gracza wystawiającego fragment robota do licytacji.

 • Zakup karty bonusowej
Gracz może zakupić jedną z odkrytych kart bonusowych lub przejrzeć 3 wierzchnie karty dowolnego stosu i zakupić jedną z nich. Wolno posiadać maksymalnie 3 karty każdego rodzaju. Za pierwszą z nich gracz płaci 100, za drugą 200, zaś za trzecią 300.
Karty te dodają dodatkowe (bądź ujemne w przypadku niespełnienia wskazanych wymogów) punkty na koniec gry.

 • Zagranie karty wydarzeń 
W talii podstawowej znajdują się cztery rodzaje kart wydarzeń. Po wyłożeniu jednej z kart wydarzeń gracz natychmiast rozpatruje jej efekt.


 Gra kończy się natychmiast gdy jeden z graczy skompletuje całego robota. Aby robot był kompletny, musi mieć dwie nogi, dwie ręce, brzuch i głowę. Uszy nie są elementem wymaganym do ukończenia robota.

Na koniec gry gracze podliczają punkty za swojego robota i karty specjalne, a zwycięzcą zostaje osoba która zebrała najwięcej punktów.


Gracze zyskują punkty dodatkowe za ilość zebranych gwiazdek pomnożoną przez ilość różnych kolorów w jakich gwiazdki te występują, dlatego niekoniecznie najlepszą drogą jest zbieranie kart z dużą ilością gwiazdek. Dodatkowo ceniona jest szybkość, ponieważ gracz który ukończy robota jako pierwszy zyskuje dodatkowe 10 punktów. Karty bonusowe potrafią również opłacalnie wynagradzać zebrane zestawy kart często decydując o ostatecznej wygranej. Naszym zdaniem jest to bardzo dobrze przygotowana gra o ciekawej mechanice wykorzystującej licytacje. Element losowy w postaci dobierania kart czasami może jednak przeszkodzić gdy mamy niemal gotowego robota i trafiamy na części które ani nie ulepszają już wyłożonych elementów, ani nie umożliwiają zakończenie rozgrywki jednocześnie dając innym graczom szansę na wyprzedzenie nas. Plusem jest niewątpliwie możliwość szacowania wartości naszego robota w porównaniu do innych robotów.


Plusy :  
 • Interesująca mechanika
 • Zabawne grafiki
 • Wymaga kontrolowania 'planszy'
 • Gracz podczas nie swojej tury wciąż jest zaangażowany rozgrywką
Minusy :
 • Losowość czasem przedłuża zakończenie rozgrywki i może powodować nagłą zmianę wyników
 • Po zakoszulkowaniu kart, pudełko jest nieco zbyt małe 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz