poniedziałek, 27 czerwca 2016

Unboxing : Pola Arle

Pola Arle są najnowszym (przynajmniej w polskiej wersji językowej) tytułem od Uwe Rosenberga który podobnie jak kilka innych jego gier daje graczom możliwość zadbania o własne gospodarstwo rozbudowując je i ulepszając. Tym razem gracze bardziej niż na uprawie roli, skupiają się na produkcji różnorakich dóbr (desek, skór, ubrań) oraz sprzedaży ich w odległych miastach. Za wydanie polskiego tłumaczenia odpowiedzialne jest Games Factory Publishing. Nim przejdziemy do recenzji i zaznajomienia z samą rozgrywką, zobaczmy jednak najpierw co znajduje się w tym dosyć ciężkim pudle.

Otwierając pudełko jak zwykle możemy zobaczyć instrukcję, jednak tym razem 'standardowy' układ gdzie znajduje się ona na samym wierzchu został 'zaburzony' przez drewniane żetony znajdujące się na wierzchu. Pośród nich widzimy piony wykorzystywane na torach punktacji i narzędzi, żetony graczy a także zwierzęta które gracze będą hodować oraz torf który będą pozyskiwać. Od razu w oczy rzuca się również opakowanie ze strunowymi folijkami które pozwolą na zapanowanie nad wszystkimi elementami.
Instrukcja znajdująca się pod tymi elementami przedstawia bardzo czytelnie wszystkie zasady panujące podczas rozgrywki. Bogata jest w przykłady pozwalające zrozumieć bardziej zawiłe reguły, a także dokładny opis wszystkich dostępnych do wyboru akcji. W zestawie otrzymujemy również dwie Karty pomocy które przedstawiają w skrócie opis przygotowania rozgrywki, przebiegu gry oraz punktacji końcowej.
Miejsce gdzie toczy się główna część gry zostało podzielone na kilka pomniejszych planszy. Najważniejszym miejscem gdzie podejmujemy decyzje o przebiegu poszczególnych miesięcy (rund) jest największa z plansz na której znajdują się miejsca na ustawianie naszych pionów, licznik rund, a także ilość posiadanych narzędzi. Znajdują się tu również budynki które będzie można dodawać do naszych włości w dalszych rundach gdy uda się już zebrać odpowiednie surowce.

Każdy z graczy otrzymuje swoją Planszę Włości o które będzie musiał dbać poprzez stawianie nowych budowli, obsiewanie pól, hodowanie zwierząt czy osuszanie terenu i wycinanie torfu. Ciekawym i sporo ułatwiającym elementem są delikatnie zaznaczone grafiki mówiące gdzie ułożyć odpowiednie elementy na początku rozgrywki. Zapobiega to zaglądaniu do instrukcji przy każdym rozłożeniu gry.Gracze otrzymują również po jednej Planszy Stodoły, na której poza miejscami na pojazdy, znajdują się również cele podróży gdzie mogą 'wysyłać' swoje towary aby je sprzedać.
Ostatnią z planszy które przyjdzie nam wykorzystywać jest (w zasadzie opcjonalna) Plansza Zasobów na której będą spoczywały niezakupione jeszcze wozy, bele materiału, pola czy stodoły. Nie jest ona jednak wymagana w razie gdyby jednak gracze nie mieli wystarczająco miejsca na stole (a mimo że gra jest przeznaczona dla dwóch osób, zajmuje go sporo).


W pudełku znajdziemy również kilka wyprasek, a w nich wspomniane wcześniej elementy (płytki budynków, lasów, stajni, bele materiałów, drewno, gliny....). Jest ich na prawdę bardzo dużo, przez co pudło przybiera na wadze.

Na szczęście na wszystkie elementy wystarczy woreczków strunowych, przez co można je dobrze posegregować i nie latają luzem po wnętrzu pudła.

Do zliczania punktów przygotowano również specjalny notes pozwalający łatwo zapanować nad punktami które otrzymujemy z różnych źródeł.
Na żetony graczy oraz piony krów w standardowej edycji gry przygotowano naklejki dzięki czemu tytuł wygląda jeszcze lepiej. W wersji ze wspieram.to naklejek doczekały się również piony owiec i koni nabierając tym dodatkowych detali.


Z racji ilości elementów, w pudle wszystko wygląda dosyć chaotycznie, jednak dzięki wspominanym już wcześniej woreczkom elementy nie mieszają się ze sobą i wszystko można bardzo łatwo znaleźć i ułożyć.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz