czwartek, 30 czerwca 2016

Co ciekawego na Kickstarterze - czerwiec


Kolejny miesiąc zbliża się ku końcowi (tak, to już dziś...), czas więc zajrzeć na Kickstartera i przejrzeć najciekawsze (bardzo subiektywnie) propozycje wsparcia planszówek. W tym miesiącu przyjrzeliśmy się dwóm ciekawym grom o tematyce klasycznego przemierzania lochów.
Na pierwszy ogień idzie Massive Darkness. Kolejny tytuł za którego akcję na KS odpowiada CoolMiniOrNot znane z tytułów bogatych w liczne figurki. Jak sprawa wygląda tym razem?


Po zainteresowaniu takimi kampaniami jak którekolwiek z Zombicide czy The Others:7 Sins pierwszym co rzuca mi się w oczy jest delikatne nadużycie materiału i powtarzalność jaka zaczyna wkradać się w tytuły Guillotine Games i CMON.

Tym razem graczom przyjdzie wcielić się w 'dungeoncrawlerowych 'bohaterów, którzy przemierzając różne korytarze i wykonując kolejne zlecenia będą mieli na celu pokonać siły tytułowej Ciemności (Darkness).Each hero has an amazing plastic dashboard to keep their Inventory organized, as well as track their Health and Experience Points.
Postępy swoich postaci gracze będą zaznaczać na specjalnych planszach (deeelikatnie podobnych do tych z ostatniego Zombicide). Ciekawą zmianą mechaniki w stosunku do poprzednich odpowiedników jest wprowadzenie Kart Klas (Class Sheet) które pozwalają do danej postaci przypisać za każdym razem nieco inne umiejętności (rozwijane wraz z awansem).
Shadow Barbarian, Bloodmoon Nightrunner, Pit Fighter Berserker, Nightshade Ranger, Paladin of Fury, or Battle Wizard. Each Class offers a myriad skill possibilities for you to unlock quest after quest.Tytuły tego wydawcy znane są z wielu ładnych figurek oraz modułowej planszy - tym razem nie jest inaczej, do dyspozycji w standardowym pudle otrzymujemy ponad 70 figurek, a także 9 dwustronnych plansz mapy.Sibyl the elf evades the Goblin Archers patrol by hiding in the shadows. They'll never see her arrows coming!Do końca kampanii pozostał około tydzień i liczne dodatki do odblokowania. W tym momencie jest już ich całkiem sporo (w tym nowe płytki, karty klas oraz oczywiście spora ilość figurek). Wsparcie tytułu wynosi około 120$ co wraz z przesyłką szacuje grę na poziomie ponad 550zł. Sporo jak na planszówkę, jednak z doświadczenia wiem, że opłacalne (o ile ktoś kiedykolwiek planuje zakupić dany tytuł) z racji licznych dodatków które później będą niedostępnymi, bądź wymagać będą wyłożenia dwa razy większej ilości środków.

Z akcją można zapoznać się i wesprzeć >tutaj<.

Drugim z tytułów o których chciałbym wspomnieć jest Dungeon Time. Tytuł wydawnictwa Ares Games (Age of Conan, War of The Ring) wydaje się być bardzo ciekawą, kooperacyjną karcianką wymagającą od graczy uważnego obserwowania wykładanych kart i zapamiętywania jakie już znajdują się w puli.

Celem graczy jest wykonanie jak największej ilości zadań znajdujących się we wspólnej talii z przedmiotami wymaganymi do tego. Jak wykonuje się zadania? Bardzo prosto - każdy z uczestników posiada na ręce karty w skład których wchodzą zarówno zadania jak i przedmioty. Na przemian uczestnicy rozgrywki dokładają przedmioty do wspólnej puli, a gdy uznają że znajdują się w niej odpowiednie przedmioty do wykonania danego zadania, układają na stosie jego kartę.

Co zatem jest w tym 'ciekawego' bądź 'trudnego' ?
Pod koniec rozgrywki (po upłynięciu czasu w klepsydrze) utworzony stos odwracany jest i karty 
dobierane są po kolei . W momencie natrafienia na zadanie, jeśli posiadamy odpowiednie przedmioty w 'plecaku' - odkładane są one na bok a my wykonujemy zadanie i otrzymujemy nowy przedmiot.Haczyk tytułu znajduje się w fakcie, że w plecaku możemy posiadać maksymalnie 8 różnych przedmiotów i po 3 sztuki każdego z tych przedmiotów. W momencie gdy przepełnimy plecak, nowe przedmioty muszą być wyrzucane więc przez kilka pomyłek możemy bardzo szybko zablokować sobie możliwość wykonywania kolejnych zadań i tym samym osiągnąć słaby wynik.


Ciekawą opcją jest również fakt istnienia systemu 'kampanii' który po wygraniu odpowiedniej ilości zadań sugeruje użycie 'trudniejszych' kart zadań.

Koszt karcianki to 25$, niestety przesyłka wyniesie około 10$ co stanowi niemal połowę ceny i ostatecznie gra kosztowałaby około 140zł co jest całkiem sporą ceną jak na raczej niewielką zawartość pudełka. Może jednak będzie dostępna prędzej lub później w sklepach? Jeśli tak - sam na pewno się tym tytułem zainteresuję bardziej.

Z akcją można się zapoznać i wesprzeć >tutaj<.

Warto również wspomnieć, że obecnie na Kickstarterze ma miejsce akcja polskiego tytułu Exoplanets. Cieszy się on sporą popularnością dlatego GreaterThanGames zdecydowało się zorganizować akcję skierowaną dla amerykańskich odbiorców którzy przegapili oryginalną kampanię. Do końca obecnej zbiórki został nieco ponad dzień i na pewno ukaże się ona na dalekim zachodzie.

Jak toczy się akcja można zobaczyć >tutaj<


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz