Rozgrywka polega na zdobywaniu punktów za ukończenie budowy miasta, drogi bądź klasztoru na płytkach których umieściliśmy swoich poddanych. Gracz o największej ilości punktów na koniec gry zwycięża.
Każdego z nich można wykorzystać dowolnie jako zbójcę, rycerza, mnicha bądź chłopa zależnie od tego gdzie zostanie on umieszczony.
Raz wystawiony pionek może być zwrócony do właściciela jedynie w momencie gdy zostanie ukończona dana budowa, oraz gdy zostaną podliczone za nią punkty. Jedynie pionek wystawiony jako chłop pozostaje na polu do końca gry.
Swoje punkty gracze reprezentują przy pomocy jednego ze swych pionków poruszającego się na specjalnie przygotowanym do tego celu torze punktacji.
Przebieg gry jest bardzo prosty i polega na trzech postępujących po sobie krokach podczas każdej rundy :
1) aktualnie aktywny gracz dobiera jedną z zasłoniętych płytek i dokłada ją do leżących już na planszy płytek zgodnie z zasadami gry
3) jeśli ułożenie płytki oznacza ukończenie klasztoru, traktu bądź miasta należy podliczyć punkty i oddać właścicielowi pionek (bądź pionki) znajdujące się na ukończonym obiekcie
Gra Carcassonne jest grą bardzo przyjemną, łatwą i potrafi pozytywnie zarażać nowych graczy. Zasady podstawowej gry można wyjaśnić w kilka minut, samo przygotowanie gry jest również błyskawiczne, ponieważ wystarczy rozłożyć zasłonięte kafelki terenu i wybrać kolor podwładnych. Sama rozgrywka nie jest również zbyt długa jednak czasami może zająć sporo miejsca (szczególnie jeśli poza grą podstawową posiadamy do niej dodatki, a jest ich na prawdę sporo).
Plusy :
- Łatwe zasady i ich tłumaczenie
- Szybkość rozłożenia gry jak i czas rozgrywki
- Pozytywnie zaraża
- Regrywalność
- Masa dodatków wprowadzających wiele nowych zasad
- Tor punktacji tylko na 50 punktów (jeden z dodatków jednak to zmienia)
- Obszar gry (oraz czas jej trwania) potrafi się bardzo rozrastać, szczególnie z dodatkami
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz