wtorek, 24 maja 2016

Recenzja : Pośród GwiazdPośród gwiazd, tytuł którego autorem jest Vangelis Bagiartakis, przenosi nas w przestrzeń kosmiczną gdzie każdy z uczestników rozgrywki stanie się konstruktorem swojej własnej stacji kosmicznej. Aby stworzyć jak najlepszą konstrukcję gracze muszą kontrolować krążącą między nimi pulę kart i dokładać do swojej stacji te które przyniosą im najlepsze zyski.

Przygotowanie...

Pośród gwiazd jest tytułem przeznaczonym dla dwóch do czterech graczy. Przygotowanie gry czasami może zająć całkiem sporo czasu jak na grę karcianą, szczególnie jeśli z rozgrywki na rozgrywkę zmieniamy ilość uczestników.

Na początku z talii kart Lokacji należy odłożyć na bok wszystkie Lokacje Specjalne (oznaczone w prawym dolnym rogu literą "s"). Jeśli gramy dokładnie w trzy osoby, należy odłożyć również karty oznaczone symbolem "4".
Drugim krokiem jest dokładne przetasowanie talii Lokacji Specjalnych i dobranie po 6 kart na każdego gracza (czyli 18 w wypadku trzech osób i 24 w wypadku czterech... oraz dwóch).


Tak utworzona talia, wraz z kartami Reaktorów będzie stanowić pulę z której gracze będą budować swoje stacje kosmiczne.

Po przygotowaniu kart (co zajmuje najwięcej czasu) należy jeszcze tylko w dogodnym miejscu ułożyć planszę z torem punktacji, a na niej zaznaczyć punktację początkową oraz ułożyć żeton rundy na polu "ROK 1".

Każdy z graczy otrzymuje swój Główny Reaktor oraz dwa kryształy energii które umieszcza na nim.

I w zasadzie to tyle, gracze są gotowi do gry chyba, że pragną wzbogacić rozgrywkę o dodatkowe elementy przewidziane w tytule, a które sprawiają że staje się ona jeszcze ciekawsza :


 • Żetony ras nadające każdemu graczowi nieco indywidualności i nieco innego podejścia do rozgrywki
 • Karty zadań pozwalające zdobyć kilka dodatkowych punktów
 • Karty konfliktów które wprowadzają pomiędzy uczestnikami nieco więcej złośliwości

Opis rozgrywki...

Gra trwa cztery rundy nazywanie "latami", a każdy z nich składa się z 6 lub 7 (w wypadku gdy korzystamy z kart konfliktów) tur.

Na początku każdego roku gracze dostają kredyty oraz dobierają odpowiednią ilość kart z talii (6 lub 7). Gdy gracze zapoznają się już z kartami przechodzą do rozgrywki.

Podczas każdej tury każdy uczestnik musi przeprowadzić jedną z dostępnych akcji : 
 • Wybudować jedną z Lokacji umieszczonych na karcie
 • Wybudować dodatkowy reaktor (i odrzucić jedną kartę z ręki)
 • Sprzedać jedną z kart za 3 kredyty
Decyzja następuje poprzez wybranie jednej z kart która w ten czy inny sposób opuści rękę gracza i wyłożenie jej zakrytej przed sobą. Wszyscy uczestnicy odkrywają wyłożone karty jednocześnie i po kolei decydują się na przeprowadzenie jednej ze wspomnianych powyżej akcji. Następnie pozostałe karty przekazywane są zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez żeton i przeprowadzana jest kolejna tura.

Na koniec czwartego roku należy podliczyć punkty z kart które punktują dopiero na koniec gry. Podliczane są również punkty za zebrane kredyty oraz reaktory które nie posiadają już energii. W wariancie z zadaniami sprawdza się również czy któryś z graczy je wypełnił (jeśli wypełniło je kilku uczestników - punkty dostaje ten który zrobił to najlepiej). 

Zwycięzcą zostaje osoba z największą ilością punktów.


Moim zdaniem...

Pośród gwiazd to ciekawy tytuł z jednej strony wymagający od nas wstępnego zaplanowania jak chcemy aby nasza stacja wyglądała i co się w niej znajdowało, a z drugiej wymusza od nas ciągłą improwizację, ponieważ nigdy do końca nie wiemy jakie karty przyjdą do nas od innych graczy oraz jakie oni usuną.Ciekawym aspektem rozgrywki jest fakt, że nie tylko znaczenie ma to jakie lokacje posiadamy w naszej stacji, ale również fakt że bardzo często ważne jest GDZIE się one dokładnie znajdują. Szczególnie uwidacznia się to w wariancie "Ograniczona przestrzeń" podczas którego nie możemy przesuwać całych stacji aby zrobić sobie miejsce na przykład na skraju stołu gdzie chcielibyśmy dodać jeszcze jeden czy dwa moduły stacji.

Zasady są proste i klarowne, a samo ich wyjaśnienie nowym graczom nie wymaga wiele czasu co jest plusem dla wielu osób. Czas rozgrywki również jest dosyć krótki i zajmuje około 30 minut.

Mimo jasnych zasad czasami (i to w zasadzie wcale nie tak rzadko) zdarzało się, że któryś z graczy zapominał które karty dodają punkty na koniec gry (czarne tło), a które dodają je natychmiast po wyłożeniu (jasne tło). Na szczęście pozostali uczestnicy rozgrywki na wzajem sprawdzają wykładane przez innych karty co pozwala szybko wyłapywać ewentualne błędy.

Z jednej strony ważnym elementem tego tytułu jest 'interakcja' między graczami. Szczególnie da się to odczuć kiedy korzystamy z wariantu ograniczonego miejsca i trzeba się starać budować tak aby nie okazało się, że inni gracze zablokują nam miejsce gdzie chcieliśmy wybudować coś ważnego. Z drugiej strony każdy buduje swoją stację więc porównując do pasjansa - czy interakcją jest zabieranie kart innemu graczowi aby ułożył on gorszy układ niż my?


Plusy :  
 • Łatwe zasady i krótki czas rozgrywki
 • Interakcja między graczami jest dosyć ważnym aspektem (choć często ogranicza się do eliminowania kart które są przydatne rywalom)
 • Rozgrywka w dwie osoby nieco różni się od wariantu dla innej ilości graczy, jednak wciąż jest bardzo dobra
Minusy : 

 • Mimo podbierania kart czy terenu budowy wciąż czuje się czasami 'efekt pasjansa' gdzie każdy buduje swoje
 • Karty rywalizacji czasami mogą zaburzać balans (szczególnie gdy zdobywa je jeden gracz który może dzięki temu kontrolować który konflikt będzie miał miejsce, a który nie)
 • Karty bardzo łatwo się mieszają co wymaga przed każdą rozgrywką przejrzenie caaałej talii i usunięcia niepożądanych kart

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz