niedziela, 25 października 2015

Recenzja : Qwirkle Travel

Qwirkle Travel jest grą zaprojektowaną przez Susan McKinley Ross i wydaną przez wydawnictwo Schmidt Spiele. Jest to wersja przenośna standardowego Qwirkle różniąca się od tego wydania przede wszystkim wielkością płytek. Na czym jednak polega sama rozgrywka?W skład gry wchodzi 108 niewielkich, drewnianych płytek na których możemy znaleźć sześć figur w sześciu różnych kolorach. Gracze na zasadzie Scrabble losują sześć płytek z woreczka i mają na celu układanie linii w jednej barwie bądź o jednakowej figurze za co zyskują punkty zwycięstwa. Ważne jest aby symbol nie powtarzał się w danym rzędzie (mamy do dyspozycji po 3 płytki w każdym z wariantów koloru/figury). 


Zasady zdobywania punktów są bardzo proste. Za każdą płytkę w rzędzie który utworzyliśmy, bądź do którego dołożyliśmy własną kostkę zyskujemy punkt. Ważnym jest pilnowanie aby dołożyć ostatnią, szóstą kostkę do rzędu, ponieważ po utworzeniu linii o jednej figurze w każdym z sześciu kolorów bądź na odwrót sześciu figur w jednej barwie, zyskujemy dodatkowe 6 punktów za utworzenie tytułowego "Qwirkle".

Płytki, płytki... ale gdzie tu taktyka czy jakieś głębsze myślenie...?
I tutaj właśnie pojawia się duży znak zapytania... Czy w tą grę w ogóle warto grać? Przedstawione powyżej zasady jednoznacznie pokazują, iż gra jest bardzo lekka, prosta i... losowa. Cała "taktyka" sprowadza się do kilku prostych zasad:

  • Uważać aby nie układać płytek w taki sposób aby mieć ciąg 5 z nich (przeciwnik może szybko zyskać 12 punktów za Qwirkle)
  • Starać się układać tak płytki aby zyskiwać punkty jednocześnie za kilka rzędów
  • Kontrolować ile płytek danego rodzaju zostało już wyłożonych


Dla kogo zatem jest ta gra? Nam spodobała się jej prostota i krótki czas rozgrywki. Nie wymaga ona zbyt wiele ciężkiego myślenia, dlatego jest bardzo ciekawym rozwiązaniem na zakończenie dnia gdy po prostu chcemy odpocząć i zająć się czymś w miarę relaksacyjnym. Qwirkle może być również dobrą grą dla młodszych graczy jako jej zasady i rozgrywka nie są zbyt wymagające.


Plusy :
  • Prosta rozgrywka idealna na zakończenie dnia
  • Krótki czas rozgrywki pozwalający zagrać w każdej wolnej chwili
  • Wersja Travel o mniejszych płytkach wymaga na prawdę mało miejsca do gry
Minusy :
  • Losowość, losowość, losowość
  • Wykonanie płytek (kilka zadrapań, figury czasami nie znajdują się na środku płytki, barwa pomarańczowa czasami potrafi się zlać z czerwoną)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza