niedziela, 25 października 2015

Recenzja : Qwirkle Travel

Qwirkle Travel jest grą zaprojektowaną przez Susan McKinley Ross i wydaną przez wydawnictwo Schmidt Spiele. Jest to wersja przenośna standardowego Qwirkle różniąca się od tego wydania przede wszystkim wielkością płytek. Na czym jednak polega sama rozgrywka?











W skład gry wchodzi 108 niewielkich, drewnianych płytek na których możemy znaleźć sześć figur w sześciu różnych kolorach. Gracze na zasadzie Scrabble losują sześć płytek z woreczka i mają na celu układanie linii w jednej barwie bądź o jednakowej figurze za co zyskują punkty zwycięstwa. Ważne jest aby symbol nie powtarzał się w danym rzędzie (mamy do dyspozycji po 3 płytki w każdym z wariantów koloru/figury). 


Zasady zdobywania punktów są bardzo proste. Za każdą płytkę w rzędzie który utworzyliśmy, bądź do którego dołożyliśmy własną kostkę zyskujemy punkt. Ważnym jest pilnowanie aby dołożyć ostatnią, szóstą kostkę do rzędu, ponieważ po utworzeniu linii o jednej figurze w każdym z sześciu kolorów bądź na odwrót sześciu figur w jednej barwie, zyskujemy dodatkowe 6 punktów za utworzenie tytułowego "Qwirkle".

Płytki, płytki... ale gdzie tu taktyka czy jakieś głębsze myślenie...?
I tutaj właśnie pojawia się duży znak zapytania... Czy w tą grę w ogóle warto grać? Przedstawione powyżej zasady jednoznacznie pokazują, iż gra jest bardzo lekka, prosta i... losowa. Cała "taktyka" sprowadza się do kilku prostych zasad:

  • Uważać aby nie układać płytek w taki sposób aby mieć ciąg 5 z nich (przeciwnik może szybko zyskać 12 punktów za Qwirkle)
  • Starać się układać tak płytki aby zyskiwać punkty jednocześnie za kilka rzędów
  • Kontrolować ile płytek danego rodzaju zostało już wyłożonych


Dla kogo zatem jest ta gra? Nam spodobała się jej prostota i krótki czas rozgrywki. Nie wymaga ona zbyt wiele ciężkiego myślenia, dlatego jest bardzo ciekawym rozwiązaniem na zakończenie dnia gdy po prostu chcemy odpocząć i zająć się czymś w miarę relaksacyjnym. Qwirkle może być również dobrą grą dla młodszych graczy jako jej zasady i rozgrywka nie są zbyt wymagające.


Plusy :
  • Prosta rozgrywka idealna na zakończenie dnia
  • Krótki czas rozgrywki pozwalający zagrać w każdej wolnej chwili
  • Wersja Travel o mniejszych płytkach wymaga na prawdę mało miejsca do gry
Minusy :
  • Losowość, losowość, losowość
  • Wykonanie płytek (kilka zadrapań, figury czasami nie znajdują się na środku płytki, barwa pomarańczowa czasami potrafi się zlać z czerwoną)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz