wtorek, 6 września 2016


Końcówka miesiąca, a właściwie początek już kolejnego. Czas zatem zajrzeć jak co miesiąc na odbywające się właśnie akcje mające na celu wydanie nowych tytułów gier planszowych. Tradycyjnie spośród kilku(nastu) które zwróciły moja uwagę, wybrałem trzy które zaciekawiły mnie najbardziej.

Na pierwszy ogień idzie gra typu 'tower defense' a w dodatku zaprojektowana jako gra kościana dla dwóch do czterech graczy. 


Zazwyczaj gry tego typu z jakimi było mi dane się spotkać należały do gatunku gier elektronicznych (komputerowych czy też mobilnych) jak cała mechanika została przeniesiona na planszę?


W pudełku znajdują się kości odpowiadające wieżom obronnym jak i jednostkom które będą wykorzystywane podczas atakowania. Każdy z uczestników rozgrywki w swojej rundzie posiada po 5 sztuk złota za które może kupować (lub przebudowywać) swoje wieże, a także nabywać jednostki które wyśle przeciwko swoim rywalom. Celem jest zniszczenie wież obronnych przeciwnika oraz zdobycie ośmiu punktów zwycięstwa dzięki wysyłaniu kolejnych fal potworów. 

Gra zapowiada się całkiem ciekawie, szczególnie że nie często spotykam się osobiście z kościanymi tytułami. Szkoda tylko, że strategia w tym tytule została dosyć mocno uproszczona, a same kości wprowadzają bardzo dużą losowość w przeciwieństwie do elektronicznych gier tower defense.

Mimo, że tytuł mnie zaciekawił to jednak jego cena wydaje się być dosyć zaporową jak na kościany tytuł nie posiadający wcale aż tak wiele elementów. 83$ odpowiadające znacznie ponad 300zł jak za tytuł w którym znajdziemy około 120 kości i kilka kart to moim zdaniem nieco zbyt wiele.

Z akcją można zapoznać się pod >tym< adresem.


Drugim tytułem który chciałbym w tym miesiącu przybliżyć jest Haven : Titan Command The Card Game. Gra karciana przeznaczona dla dwóch do czterech graczy podczas której uczestnicy będą rozbudowywać swoje 'mechy' aby walczyć między sobą i ostatecznie pokonać rywali. 

Rzeczą która zwróciła moją uwagę w tym tytule jest ciekawa mechanika która zdaje się wymagać od graczy planowania czy dany element będzie nam przydatny czy też nie. Ilość 'ulepszeń' w jakie zostanie wyposażony nasz mech zależny jest od jego parametrów, a konkretniej od maksymalnej wagi jaką może posiadać. W podstawowym pudle znajdują się cztery 'frakcje', a każda z nich reprezentowana jest przez innego 'Tytana' wraz z jego specjalnymi kartami. 

Ciekawą mechaniką jest również fakt, że gracze nie mogą wykonywać akcji głównych raz za razem, ponieważ każda z nich kosztuje odpowiednią ilość paliwa które przy nierozważnym użytkowaniu może unieruchomić naszego 'tytana'.

Do tytułu została zaprojektowana, ostatnio chyba uwielbiana przez wszystkich projektantów, aplikacja multimedialna pozwalająca graczom na śledzenie aktualnych parametrów ich Tytanów. Aplikacja zawiera również samouczek wprowadzający do rozgrywki, a także elektroniczną wersję instrukcji.

Na filmiku umieszczonym na stronie kampanii karty wyglądają dosyć... nieciekawie, jednak jest to oczywiście jedynie wersja testowa. Na grafikach wszystko wygląda dużo lepiej. Co ciekawe sama cena również jest całkiem ciekawa. Za tytuł wraz z przesyłką przyjdzie nam zapłacić 39 funtów, co w przybliżeniu odpowiada nieco ponad 200 złotym.

Z akcją można zapoznać się pod >tym< adresem.


Trzecim tytułem który wpadł w moje oko jest Eschaton : A Cult Strategy Deck-Building Game. Tytuł znajdujący się w tym niepozornym pudełku posiada wręcz genialnie klimatyczne grafiki, na czym jednak polega sama rozgrywka?

Eschaton przeznaczony jest dla dwóch do sześciu graczy. Każdy z nich rozpoczyna rozgrywkę posiadając taki sam 'kult' jednak wraz z rozwojem ich talie zaczynają coraz bardziej się od siebie odróżniać. 

Celem uczestników rozgrywki jest zajmowanie i utrzymywanie kolejnych regionów. Na początku rozgrywki szanse podobnie jak w przypadku kart są wyrównane, jednak to od graczy zależy jak potoczy się rozgrywka i kto zostanie osłabiony aby inni rośli w siłę.

Jak podają autorzy, dzięki talii wydarzeń i omenów trudno będzie o dwie identyczne rozgrywki. Talie te można delikatnie modyfikować dzięki czemu będzie istniała możliwość dostosowania czasu rozgrywki. Celem graczy jest przypochlebienie się "the Dark One", czyli Ciemnemu Panu dzięki wykonywaniu wskazywanych przez niego celów i zdobywaniu punktów łaski (Points of Favor).

Do końca akcji został jeszcze prawie miesiąc, jednak póki co niestety brak bardziej konkretnych informacji czy filmów na temat samej mechaniki.

Tytuł można otrzymać za 60$ (lub 55$) co odpowiada nieco ponad 200zł. Ciekawą opcją może wydawać się również wersja Print&Play udostępniana już za 10$ (około 40zł).

Z akcją można zapoznać się pod >tym< adresem.1 komentarz:

  1. ROBLOX is driven by a growing community of over 300,000 creators who produce an infinite variety of highly immersive experiences.

    These experiences range from 3D multi-player games and competitions, to interactive adventures where friends can take on new avatars exploring what it would be like to be a dinosaur, a miner in a quarry or an astronaut out in space.

    OdpowiedzUsuń