poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Recenzja : Kości zombie
Kości zombie to niewielka gra kościana której projektantem jest Steve Jackson. Za wydanie tytułu w Polsce odpowiada wydawnictwo Black Monk.


Kości zombie przeznaczone są dla co najmniej dwóch graczy i nie posiada maksymalnego ich limitu. W skład gry poza instrukcją i tubą do przechowywania elementów wchodzi trzynaście kości w trzech kolorach : 6 zielonych , 4 żółte oraz 3 czerwone.

Celem rozgrywki jest wyrzucenie odpowiedniej, założonej z góry ilości "Mózgów" znajdujących się na ściankach kostek (zielone mają największe prawdopodobieństwo wylosowania pozytywnego wyniku, czerwone zaś najmniejsze).


Opis rozgrywki...


Podczas swojej tury gracz bierze do ręki tubę w której znajdują się wszystkie kości po czym losuje trzy z nich. Po rzuceniu tymi kośćmi sprawdza wyniki i decyduje czy chce dobrać kolejne kości i losować dalej, czy też zapisać uzyskany do tej pory wynik. Możliwe do uzyskania ścianki przedstawiają kolejno :

Mózg - "Zjadasz mózg swojej ofiary. Odłóż kość z Mózgiem na lewo"
Postrzał - "Oddała Ci! Odłóż kość z Postrzałem na prawo"
Odciski Stóp - "Twoja ofiara uciekła. Zatrzymaj kość z Odciskami Stóp przed sobą, Jeżeli zdecydujesz się rzucać ponownie, to przerzucasz tę kość razem z taką liczbą nowych kości żeby rzucać w sumie trzema"W momencie łącznego wylosowania trzech Postrzałów gracz traci wszystkie zebrane w danej rundzie punkty.
Po swojej turze i ewentualnym zapisaniu punktów, wszystkie kości wrzucamy na powrót do tuby i przekazujemy ją kolejnemu graczowi.

Jak wspomniałem wcześniej, wygrywa osoba która zdobędzie jako pierwsza wybraną ilość Mózgów.


Moim zdaniem...

Kości zombie na pewno na tytuł gry roku nie zasługują. Jest to bardzo prosta i losowa rozgrywka która może sprawdzić się podczas wolnej chwili jako przerywnik lub podczas wyjścia na piknik czy piwo (szczególnie bezpieczna podczas tego drugiego - w przeciwieństwie do kart, kości nie zniszczą się przy ewentualnym zalaniu).


W grze spodobał mi się system który pozwala nam decydować czy ryzykujemy dalszym rzucaniem, czy też jesteśmy zadowoleni wynikiem i zapisujemy go. W podejmowaniu tych decyzji pomagają nam kolory wylosowanych już kostek oraz wiedza ile jakich kości pozostało w tubie. Najbezpieczniejsze (zielone) kości mają tylko jedną ściankę z Postrzałem i aż trzy z Mózgiem podczas gdy czerwone kości - na odwrót.


Plusy :  
  • Łatwe zasady 
  • Bardzo szybka rozgrywka
  • Wykonanie kostek
  • Można grać niemal wszędzie
  • 'Push your luck' - mechanizm pozwalający nam ważyć ryzyko
Minusy : 
  • Niewygodna tuba (dla mnie i nie tylko dla mnie za wąska)
  • Wysoka losowość (...ale w końcu czego oczekiwać od kości)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz