poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Recenzja : Takenoko

Takenoko przenosi nas na tereny ogrodów cesarza Japonii który właśnie otrzymał od cesarza Chin niecodzienny prezent - wielką chińską pandę. Celem graczy będzie dbanie o to by ogród barwnych bambusów rozkwitał. Nie jest to jednak tak proste, ponieważ jednocześnie uczestnicy rozgrywki muszą zaspokajać potrzeby zwierzęcia, które bardzo zasmakowało w świeżo rosnących roślinach.


Gra Takenoko autorstwa Antoine'a Bauzy w Polsce została wydana przed wydawnictwo Rebel. Rozgrywka przeznaczona jest dla dwóch do czterech graczy i wedle opisu zajmuje około 45 minut.
Podczas swojej tury gracz ma na celu wypełnianie zadań dobieranych z jednego z trzech stosów. W tym celu porusza figurką ogrodnika, pandy, rozbudowuje ogród poprzez dodawanie nowych pól oraz nawadnia te bardziej oddalone od stawu.


Przygotowanie...

Na środku stołu należy umieścić specjalną płytkę stawu, a na niej figurki pandy oraz ogrodnika.
Pozostałe płytki pól należy potasować i ułożyć zakryte w łatwo dostępnym dla graczy miejscu. Podobnie należy uczynić z kartami celów rozdzielając je na trzy osobne stosy : cele pól, cele ogrodnika oraz cele pandy.

W łatwo dostępnym miejscu należy umieścić pozostałe komponenty : kanały nawadniania, żetony usprawnień oraz kość pogody która będzie potrzebna w rozgrywce od drugiej rundy.


Każdy z uczestników otrzymuje swoją planszę gracza, dwa żetony akcji oraz po jednym losowym celu z każdego z trzech stosów.

Grę rozpoczyna... najwyższy gracz.

Opis rozgrywki...
Podczas każdej tury gracz ma do wykorzystania dwie akcje. Ważnym jest, ze każdą z dostępnych czynności może wykonać tylko raz (chyba że kość pogody dostępna od drugiej tury wskaże na co innego).
Możliwe jest przeprowadzenie pięciu różnych czynności :

 • Pola
  Gracz dobiera trzy płytki pola, wybiera jedną i dokłada do planszy wedle zasad wskazanych w instrukcji, pozostałe dwie odkłada w dowolnej kolejności na spód stosu.
 • Nawadnianie
  Gracz bierze kanał nawadniający z zasobów i może go użyć natychmiast lub zachować w swojej rezerwie na później.
 • Ogrodnik
  Gracz porusza ogrodnika w linii prostej w dowolnym kierunku, a następnie dokłada pęd bambusa na kafelku na którym zakończy ruch oraz na sąsiadujących kafelkach w tym samym kolorze (pędy rosną tylko na nawodnionych kafelkach).
 • Panda
  Gracz porusza pandą w linii prostej w dowolnym kierunku, a następnie zjada pęd bambusa z pola na którym zakończy swój ruch.
 • Cel
  Gracz dobiera na rękę jedną kartę celu dowolnego rodzaju

Od drugiej rundy przed wykonaniem swoich akcji każdy gracz rzuca kością aby określić warunki pogodowe które mogą mu pomóc w danej rundzie. Możliwe jest uzyskanie :
 • dodatkowej akcji
 • możliwości umieszczenia jednego pędu bambusa na kafelku
 • możliwość wykonania takich samych akcji
 • możliwość przesunięcia pandy na dowolne pole i zjedzenie jednego pędu bambusa
 • możliwość pobrania jednego z żetonów usprawnień
 • możliwość wybrania dowolnego z powyższych warunków pogodowych


Rozgrywka kończy się w momencie gdy jeden z graczy wypełni odpowiednią ilość celów (2 graczy - 9 celów, 3 graczy - 8 celów, 4 graczy - 7 celów). Wówczas otrzymuje on specjalną kartę cesarza, a pozostali gracze wykonują swoją ostatnią rundę. Po przeprowadzeniu jej podliczane są punkty z wypełnionych kart celów. Zwycięża gracz z największą ilością punktów.


Moim zdaniem...

Osobiście gustuję w bardziej stonowanych, ciemnych barwach w gier dlatego Takenoko wydawało mi się być tytułem przeznaczonym raczej dla młodszych graczy co po części było bardzo błędnym podejściem.

Grę kupiłem z racji niskiej ceny jaką udało mi się uzyskać i nie spodziewałem się po tym tytule zbyt wiele. Po otwarciu pudła przede wszystkim zwróciłem uwagę na barwną, bardzo ładną grafikę i wykonanie całego tytułu. Płytki terenu w trzech kolorach z jednej strony pozwalają bardzo szybko i łatwo rozróżnić gdzie ma być posadzony dany rodzaj bambusa, a z drugiej różnią się od siebie detalami w grafikach dzięki czemu całość po ułożeniu wygląda świetnie.

Sama rozgrywka była dla mnie zaskoczeniem. Spodziewałem się prostego i 'płytkiego' tytułu który głównie ma trafić do graczy swoją kolorystyką. Tytuł owszem jest prosty, przynajmniej jeśli chodzi o zaznajomienie z zasadami, pozwala jednak na sporo myślenia i odrobinę strategii. Wszyscy gracze mają do dyspozycji tą samą pandę i tego samego ogrodnika, dzięki czemu nie raz będziemy musieli się dobrze zastanowić jaki ruch wykonać i jakie zadania brać. Zadania pandy są dosyć łatwe do wykonania, są jednak warte mniej punktów niż inne cele. Z kolei zadania polegające na stworzeniu odpowiedniego układu pól są wymagające i ryzykowne do podejmowania, potrafią jednak nagrodzić większą ilością punktów.

Cenną wiedzą jest pamiętanie o tym że nie wszystkie płytki występują w tych samych ilościach : najmniej jest różowych, najwięcej zaś zielonych. Szybko można zauważyć tą różnicę na kartach celów gdzie np. zjedzenie dwóch pędów zielonego bambusa pozwoli nam uzyskać 3 punkty, a różowych - 5.

Niewielka losowość wprowadzona przez kość pogody nie wpływa zbytnio na balans rozgrywki, jednak w skrajnych przypadkach może wpłynąć na zdobycie kilku punktów więcej (o ile ktoś ma na prawdę wielkie szczęście i wyrzuca na kości akurat to czego potrzebuje).

Moim zdaniem Takenoko jest dobrą pozycją zarówno dla młodszych graczy jak i dla tych nieco bardziej 'doświadczonych' stanowiąc jeden z ciekawszych tytułów rodzinnych w jakie ostatnimi czasy przyszło mi grać.


Plusy :  
 • Łatwe zasady dzięki czemu gra jest świetnym tytułem rodzinnym
 • Bardzo ładna szata graficzna
 • Panda!
Minusy : 

 • Mało interakcji między graczami (podczas tury innego uczestnika w zasadzie możemy zrobić sobie chwilkę przerwy)
 • Plansza gracza mogłaby być nieco trwalsza (w mojej wersji już od początku wszystkie były odrobinę wygięte)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz