piątek, 15 kwietnia 2016

Unboxing : Takenoko

"Dawno temu Cesarz Chin w geście przyjaźni ofiarował Cesarzowi Japonii wielką pandę..." Dosyć wyrafinowany prezent jednak nam nie przyjdzie być ani tym który prezent daje, ani tym który go przyjmuje... Rolą uczestników gry Takenoko będzie uprawa i nawadnianie tarasów z pędami bambusa. Nim jednak zabierzemy się do omówienia rozgrywki zajrzyjmy co spotkamy w pudełku.
Po otwarciu barwnego pudła pierwsze co rzuca nam się w oczy to króciutki komiks stanowiący fabularny wstęp do rozgrywki, a jednocześnie będący pierwszą stroną kilkustronicowej instrukcji (warto wspomnieć, że sama instrukcja jest dobrze i treściwie napisana).
Pod instrukcją jak w niemal każdym tytule znajdujemy wypraski, a w nich sporych rozmiarów kafle przedstawiające tarasy na których przyjdzie nam sadzić i pielęgnować pędy bambusa (oraz je zjadać pandą...).

Kafle spotykamy w trzech kolorach odpowiadających barwom bambusa jaki może na nich rosnąć, dodatkowo niektóre z kafli posiadają pewne 'ulepszenia'. W wyprasce znajduje się również kafel stawu stanowiący pole startowe rozgrywki oraz dwa dodatkowe kafle z bardzo ładnymi grafikami (niestety nieużytecznymi podczas gry). Łącznie do naszej dyspozycji oddano 28 płytek pól oraz 9 żetonów usprawnień (po 3 każdego rodzaju).

Pod wypraskami znajdziemy cztery plansze graczy na których będziemy mogli układać zjedzone pędy bambusa, niewykorzystane żetony usprawnień oraz zaznaczać jakie akcje już wykonaliśmy podczas danej tury. Znajdziemy tutaj również przypomnienie o dodatkowych akcjach związanych z kością warunków pogodowych.Po wyjęciu tych elementów naszym oczom ukazuje się cała pozostała zawartość pudełka. Zapakowane w woreczki kawałki bambusa, drewniane kanały służące do nawadniania dalej ułożonych płytek, drewniana kość , żetony dla graczy, karty zadań oraz dwie małe figurki.


Pomalowane figurki w grach nie są częstym widokiem, a do Takenoko pasują idealnie. Wędrując po planszy bardzo dobrze budują klimat rozgrywki.

Do ustalenia punktów zwycięstwa posłużą nam karty celów (łącznie 46) podzielone na trzy kategorie : cele pól, cele ogrodnika oraz cele pandy. Niektóre z nich są łatwe, inne zaś bardziej skomplikowane - jest to jednak dobrze odzwierciedlone w ilościach punktów jakie uzyskamy za ich wykonanie.


Często przydatne podczas rozgrywki okażą się również drewniane 'patyczki' odzwierciedlające kanały nawadniające. 

A tak wszystko prezentuje się wyjęte z woreczków i umieszczone w pudełku : Brak komentarzy:

Prześlij komentarz