sobota, 2 stycznia 2016

Recenzja : Legendary - Marvel Deck Building Game

Legendary : Marvel Deck Building Game jest karcianą grą wydaną przez Upper Deck pozwalającą na zabawę jednej do pięciu osób które rywalizując ze sobą mają za cel pokonać jednego z superzłoczyńców. Podczas rozgrywki gracze tworzą talie składające się z bohaterów uniwersum Marvela aby walczyć ze znanymi wrogami jak Red Scull czy Loki. Na czym jednak polega dokładnie rozgrywka, oraz jak prezentuje się sama gra?


W zestawie podstawowym do dyspozycji otrzymujemy zestaw 15 bohaterów takich jak Wolverine, Iron Man, Hulk, Thor czy Deadpool. Naszym głównym przeciwnikiem jest jeden z czterech superzłoczyńców Magneto, Red Scull, Dr. Doom oraz Loki i to na pokonaniu tego wroga podczas gry będzie zależeć nam najbardziej. Nie są oni jednak jedynymi przeciwnościami z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć.

Gra posiada element kooperacyjny jako gracze wspólnie walczą przeciwko grze i wrogom którzy będą pojawiać się na ulicach miasta. Jednocześnie jednak każdy z graczy stara się zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwa nie raz przeszkadzając współgraczom poprzez akcje wynikające z zagranych kart.

Całą rozgrywkę przeprowadzamy na planszy dołączonej do gry którą najpierw należy przygotować.
 

Pierwszym z kroków jakie wykonujemy jest wybranie (bądźwylosowanie) głównego przeciwnika z którym przyjdzie nam się zmierzyć. Każdy z wrogów ma w opisie karty przedstawione siłę jaką dysponuje, typ ataku jaki wykona w przypadku wylosowania odpowiedniej karty z talii wrogów oraz popleczników którym przewodzi. Ci ostatni oraz karty ataku będą stanowić część talii Wrogów którą należy utworzyć przed grą.


 Gdy już wybierzemy przeciwnika, należy wybrać (bądź również wylosować) kartę fabuły która opisze ile kart wydarzeń należy wtasować do tworzonej talii Wrogów, oraz warunki przegranej i wydarzeń które będą mieć miejsce w chwili wylosowania odpowiedniej karty.
Trzecim krokiem jest wybranie (bądź wylosowanie) odpowiedniej ilości dodatkowych grup złoczyńców zależnej od ilości graczy biorących udział w rozgrywce. 
Gdy wykonamy te trzy kroki, do talii dokładamy wskazaną ilość kart cywili i wszystko dokładnie tasujemy. Karty te będą stanowić talię Wrogów z której co rundę będziemy dociągać karty. W wariancie solo dobieramy mniejszą ilość ataków superzłoczyńcy oraz nie musi on prowadzić grupy którą ma wskazaną na karcie.


Do przygotowania planszy należy wybrać jeszcze grupę bohaterów których talie będą służyć do tworzenia w późniejszym etapie talii graczy. W tym celu wybieramy bądź losujemy 5 bohaterów (w wariancie solo 3) i tasujemy ich karty ze sobą. Po przetasowaniu kart układamy je w przeznaczonym do tego miejscu i odsłaniamy 5 z nich. Karty te będziemy mogli rekrutować i dodać do swojej talii gracza.
Każdy z graczy otrzymuje 4 karty służące do ataku składające się z żołnierzy S.H.I.E.L.D oraz 6 kart agentów S.H.I.E.L.D służących do rekrutacji. Karty te będą stanowić początkową talię każdego z graczy. 

 Przed samą rozgrywką tasujemy i dobieramy 6 kart na rękę. Przebieg rundy każdego z graczy jest bardzo prosty. Na początku dobieramy kartę z talii wrogów i wykładamy ją na obszarze Kanałów (chyba że jest to karta ataku bądź fabuły).

Następnie możemy zagrywać swoje karty aby rekrutować bohaterów, bądź walczyć z wrogami na ulicach miasta. Aby pokonać wroga musimy zagrać karty tak aby ich siła była co najmniej równa sile karty wroga. Tak samo wygląda to z rekrutacją, w tym wypadku jednak musimy posiadać odpowiednią ilość punktów rekrutacji. Zakupione karty trafiają na stos kart odrzuconych z których po wyczerpaniu naszej talii będziemy tworzyć nową. 
Ostatnimi krokami w turze (gdy już zagramy i rozpatrzymy wszystkie karty) jest odłożenie wszystkich zagranych kart oraz kart z ręki na swój stos kart odrzuconych, bądź jeśli są to pokonani wrogowie - na oddzielny stos każdego z graczy który będzie wykorzystywany do podliczania punktów i określenia zwycięzcy. Następnie dobieramy nowe karty na rękę (jeśli to konieczne przetasowujemy karty ze stosu odrzuconego) i swoją rundę rozgrywa kolejny gracz.

Gra kończy się porażką w momencie gdy wyczerpiemy talię kart wrogów, bądź gdy dojdzie do zdarzenia opisanego przez kartę fabuły. Aby wygrać musimy pokonać cztery razy głównego wroga wybranego przed rozgrywką. Możliwe jest atakowanie go kilkukrotnie jeśli pozwalają nam na to nasze karty zebrane na ręce.Rozgrywka jest szybka i często ma się ochotę na jeszcze jedną partię. Minusem jest jednak to, że każdą partię trzeba przygotowywać od nowa rozdzielając i wybierając karty co bywa czasochłonne. W podstawowej wersji gry dostajemy kilka różnych scenariuszy w tym dwa dla większej ilości graczy. Wraz z różnymi bohaterami wybieranymi podczas każdej rozgrywki oraz kombinacjom przeciwników gra sprawia wrażenie bardzo regrywalnej. Dodatkowo występuje do niej sporo dodatków zwiększających tą regrywalność poprzez nowych przeciwników oraz sojuszników. 

Gracze mimo wspólnego wroga często rywalizują ze sobą poprzez zmuszanie współgraczy do ukazywania jakie karty posiadają na ręce, czy pośredniemu zadawaniu im obrażeń (karta obrażeń wtasowywana jest do talii rannego gracza zmniejszając ilość przydatnych kart jakie ma na ręce). 
Rozgrywka wymaga ciągłej obserwacji planszy i współgraczy. Wszyscy muszą działać wspólnie aby na czas pokonać superzłoczyńcę i nie doprowadzić do wygrania złoczyńcom (np. nie pozwalając im uciec z planszy), jednocześnie jednak gracze rywalizują ze sobą jako zwycięzca może być tylko jeden.


Plusy :  
  • Wariant solo 
  • Gracze walczą z grą (kooperacja) a jednocześnie rywalizują ze sobą
  • Szybka rozgrywka nie wprowadzająca znużenia podczas tury innego gracza
Minusy : 
  • Losowość (a dokładniej niefortunne przetasowanie talii wrogów) może doprowadzić w niektórych scenariuszach do bardzo szybkiej przegranej
  • Czas wymagany na przygotowanie wszystkich kart
 

1 komentarz:

  1. ROBLOX is driven by an ever growing membership base of over 300,000 creators who provide an infinite variety of highly immersive experiences.

    These experiences range from 3D multiplayer games and contests, to interactive adventures where friends can take on new personas to discover what it's like to be a dinosaur, a miner working a mine or an astronaut on a space exploration.

    OdpowiedzUsuń